Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Huzursuz bacak sendromu neden olur en çok hamilelerde görülüyor!

Huzursuz bacak sendromu neden olur en çok hamilelerde görülüyor!

Sıkıntılı bacak belirtiyi neden olur? Sıkıntılı bancak belirtiyi kimlerde görülür? Sıkıntılı bacak belirtiyi nedir? Sıkıntılı bacak belirtiyi bulguları nelerdir? Özellikle geceleri ortaya çıkan ve karşıkonulmaz bir hareket hissi oluşturmaktadır. Muhtelif sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, ferdin yaşam niteliğini bozan Sıkıntılı Bacak Belirtiyi’nun HBS ilerleyen […]

Sıkıntılı bacak belirtiyi neden olur? Sıkıntılı bancak belirtiyi kimlerde görülür? Sıkıntılı bacak belirtiyi nedir? Sıkıntılı bacak belirtiyi bulguları nelerdir? Özellikle geceleri ortaya çıkan ve karşıkonulmaz bir hareket hissi oluşturmaktadır. Muhtelif sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, ferdin yaşam niteliğini bozan Sıkıntılı Bacak Belirtiyi’nun HBS ilerleyen senelerde ciddi meselelere yol açabileceğini söyledi.

UZUN YOLCULUKLARDA DA GÖRÜLEBİLİYOR!

Sıkıntılı Bacak Belirtiyi’nun HBS, yalnızca yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık değil, ilerleyen yaşlarda karşınıza ciddi meselelerle çıkacak nörolojik temelli bir hastalıktır. HBS’nin genel tablosu şu biçimdedir: Sıklıkla bazı şahıslar geceleri yatağa uyur uyumaz kalkar, ayaklarını ovdurur hatta kalkıp leğenin içine sokar. Ya da gece konutta odalar arasında volta atar durur. Genelde bu uykuya uyur uyumaz ya da hareketi sınırlayan uzun otobüs yolculukları sırasında da ortaya çıkabilir.

huzursuz bacak sendromu

Bazen de sinemada uzun vakit sabit otururken ortaya çıkar ve şahıs sinemayı vazgeçip çıkmak vaziyetinde kalır. Bu gibi bireylerin ayaklarında sıkıntılılık, hareket etme isteği, uzatıp-sürükleme isteği gibi hisler oluşur. Bazen hasta bunu belirlemekte de zorlanabilir. En apaçık ve baskın his ‘karşı mevzulamaz hareket etme isteğidir.’ Bu hareket etme isteği, yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku niteliğini ciddi biçimde tesirler. Uykusuz geceler arka arkaya ilave edilir.

UYKU NİTELİĞİNİ ETKİLİYOR!

Şahsın hastalık hikayesi dinlenildiği zaman, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ve ilerleyen gidişatlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra bu bacak tedirginlikleri kendini gösterir. Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı kısmen geçirir. Bu surattan HBS hastalarının çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede eforluk yaşar. Ayrıca bu bireylerde uyku esnasında emin aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri görülebilir.

huzursuz ayak sendromu

HAMİLELİK YARIYILINDA SIKLIKLA ORTAYA ÇIKIYOR!

Sebebi bütün olarak öğrenilmemekle beraber beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının eksilmesi ve dopamin isimli asap ileticisinin tesirinde eksilme neticeyi HBS’nin büyüdüğü kabul edilir. Hastalık kadınlarda hamilelik yarıyılında sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu genelde demir beceriksizliğinden kaynaklanır. HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşük ise öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi tek başına dahi şikâyetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir banal olsa dahi demiri yüklemek veya daha da yükseltmek şikâyetlerde iyileşme sağlayabilir. Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde devamlı, senelerce devam eden bir şikâyettir.

ROMATİZMA İLE KARIŞTIRILIYOR!

Dopamin seviyesini artıran, Parkinson hastalığı rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar, HBS hastalığının da rehabilitasyonunda tesirlidir. Ancak hastalara bu ilaçlar verildiğinde genelde hastalar bu vaziyeti garipsiyor. ‘Ben Parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar. Oysa ki HBS’nin dünyada ilk tesirli rehabilitasyonudur ve İzmirli Hekim Şevket Akpınar tarafından bu ilaçların tesir ettiği ilk fark edilmiştir. Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini 1985 senesinde araştırmaları ile bildirdi.

O günden bu yana da dünyadaki nörologlar aynı rehabilitasyonu uyguluyor. Bu cins rehabilitasyona cevap vermeyen hastalar da olabilmekte ve bu hastalarda başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi koşuldur. Genel olarak rehabilitasyon ile hem hastaların hem de doktorların suratının güldüğü bir hastalıktır. Ancak hastalar sıklıkla nöroloğa değil de romatizma sanıp başka doktorlara gittiklerinden senelerce bu rahatsızlık yaşamak vaziyetinde kalabilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN