Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Geniz eti Adenoid nedir soluk almada eforluğa yol açıyor!

Geniz eti Adenoid nedir soluk almada eforluğa yol açıyor!

Geniz eti, vazifeyi bademcikler ile aynı olan, burunun gerisinde geniz denilen bölgede yer alan bir lenf dokusudur. Erişkinlerdeki horlama ve burun tıkanıklığının başlıca sebebi geniz eti gelişmesidir. Yaşam niteliğini negatif etkileyen bu mesele, antibiyotiklerle rehabilitasyon edilerek kendiliğinden küçülmesi sağlanabiliyor. Geniz eti gelişmesi ile alakalı merak edilen tüm bilgiler haberimizde… Geniz eti Adenoid nedir? Geniz eti adenoid […]

Geniz eti, vazifeyi bademcikler ile aynı olan, burunun gerisinde geniz denilen bölgede yer alan bir lenf dokusudur. Erişkinlerdeki horlama ve burun tıkanıklığının başlıca sebebi geniz eti gelişmesidir. Yaşam niteliğini negatif etkileyen bu mesele, antibiyotiklerle rehabilitasyon edilerek kendiliğinden küçülmesi sağlanabiliyor. Geniz eti gelişmesi ile alakalı merak edilen tüm bilgiler haberimizde…

Geniz eti Adenoid nedir?

Geniz eti adenoid geniz boşluğunun üst kısmında bulunan bir korunma dokusudur. Bademcikler ile beraber lenfatik sistemin bir parçasıdır. Yabancı organizmalar ve mikropları meblağ ve onlarla savaşarak, bedenden uzaklaştırır. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan geniz eti özellikle çocukluk çağında oldukça aktif çalışır. Genellikle takribî 5 yaşından sonra küçülmeye başlarlar. Ergenlik senelerinde neredeyse tamamen yok olurlar. Geniz eti gelişmesi çocuklarda yaygın bir meseledir.

Geniz eti bulguları

Burundan soluk almakta güçlük
Sürekli ağızdan soluk alma
Burun tıkalı gibi genizden konuşma
Soluk alırkan ses çıkması
Uyku sırasında horlama
Uyku sırasında birkaç saniye zamanla soluğunu yakalama Uyku apnesi

Geniz eti rehabilitasyonu

Cerahatli geniz eti ilk evvel antibiyotiklerle rehabilitasyon edilmeye çalışılır. Şayet geniz etinde cerahat yoksa, hekiminiz bir vakit beklemeyi önerebilir, özellikle çocuklarda geniz etinin bir ölçü gelişmesi klasiktir. Zamanla geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Tuzlu su ile burun ve geniz yıkanması ile, burun ve genizdeki salgıların arınılması, özellikle de geniz eti üzerindeki yapışık sümük birikiminin yıkanarak mekanik olarak uzaklaştırılması verimlidir ve bazı hastalarda burun tıkanıklığını eksiltir.

Kortizonlu burun spreylerinin kullanımı ile, geniz eti büyüklüğünde en fazla %10 kadar bir küçülme olabilir; az da olsa bu küçülme bazı hastalarda burun tıkanıklığında eksilmeye yol açabilir. Ancak burun spreyi kesildiğinde geniz eti tekerrürden gelişmeye devam eder.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN