Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Genital bölge pakliği nasıl yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Genital bölge pakliği nasıl yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Biz bayanlar için genital bölge pakliği çok ehemmiyetlidir, enfeksiyon oluşmasına neden olabilecek herşeyden sakınmak için hijyenik olmalıyız. Peki siz genital bölgenizi nasıl arınmanız gerektiğini öğreniyor musunu? İşte sizler için derledik, kesinlikle okuyun ve genital bölge pakliğinize çok dikkat edin… Pamuklu İç Çamaşırları Seçim Edin Terlemenin eksiltilmesi için sentetik değil, pamuklu iç çamaşır seçimi ehemmiyetlidir. Bu […]

Biz bayanlar için genital bölge pakliği çok ehemmiyetlidir, enfeksiyon oluşmasına neden olabilecek herşeyden sakınmak için hijyenik olmalıyız. Peki siz genital bölgenizi nasıl arınmanız gerektiğini öğreniyor musunu? İşte sizler için derledik, kesinlikle okuyun ve genital bölge pakliğinize çok dikkat edin…

Pamuklu İç Çamaşırları Seçim Edin

Terlemenin eksiltilmesi için sentetik değil, pamuklu iç çamaşır seçimi ehemmiyetlidir. Bu biçimde genital alanınız soluk alabilmektedir. Ayrıca giydiğiniz pantolonların da sizi sıkmayacak, geniş ve rahat olması genital bölge sıhhatiniz için daha uygun olacaktır.

Kuru Tutun

Banyo sonrası iyice kurulamanız, hatta fön aygıtı ile kurutmanız bazı bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına size gözetecektir. Aynı vaziyet havuz ve deniz sonrası için de geçerlidir. Ayrıca ıslak mayo ile uzun zaman dinlenmeniz de enfeksiyon riskinizi çoğaldıracaktır.

Banyoda sabun kullanmayın

Alkali PH’a sahip sabunlar asit PH’daki genital bölgenizin florasını bozarak mantar enfeksiyonları başta olmak üzere bazı mikroorganizmaların kolonizasyonunu çoğaldırır. O surattan banyo yaparken dış genital alanınızı sadece su ile yıkayın, alkali PH’daki sabunları asla kullanmayın.

Vajinal duştan sakının

Vajina içini su, hele sabunla yıkamak olağanda 4.5 olan vajina PH’ının yükselmesine ve bu biçimde enfeksiyonlara neden olur. Arınmak emeliyle vajina içine tazyikli su yakalamak, içine parmak sokarak sabun, deterjan veya şampuanla içini yıkamak son derece mahzurludur. Zira buradaki gözetici- bereketli ‘Döderlein’ basillerinin rakamca eksilmesi ve vajinal PH’ın yükselmesi fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Genital bölge jellerinden faydalanın

Asit PH’lı, içinde besleyici bazı vitamin ve mineral içeriği yer alan genital bölge arınıcıları sizin için verimlidir. Özellikle adet sonrası yarıyıllarda veya cinsel ilişkilerden sonra paklik için bu jellerden yararlanın. Ancak bu jelleri sadece dış genital bölgenizin pakliğinde kullanın, vajina içinde değil.

Tuvalet tahareti sonrası kurulanın

İdrar veya büyük abdest sonrası su ile o bölgenin arınılması ehemmiyetlidir. Arınılma her zaman için önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ancak bölgenin nemli kalmaması için taharet sonrası yumuşak, kokusuz ve beyaz renkli tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalıdır.

Tamponunuzu sık olarak değiştirin

Özellikle adetli yarıyılda ve yaz aylarında kullandığınız tamponları sık olarak değiştirmelisiniz. Bu biçimde hem enfeksiyon tehlikeyi eksilecek hem de koku oluşması gibi rahatsızlıklarınız oluşmayacaktır. Kullandığınız tamponun irritan maddeler kapsamaması ve kokusuz olması ehemmiyetlidir. Genital alanınız için asla pudra, sprey veya deodorant kullanmayınız.

Cinsel ilişki sonrası genital bölgenizi bol su ile yıkayın

Cinsel ilişki sonrası meni, ter ve genital alandan gelen beden salgıları bakteri kolonizasyonu için uygun bir etraf hazırlar. Bu surattan her ilişki veya mastürbasyon sonrasında dış genital bölge bol su veya genital bölge arınıcılarla iyice yıkanmalıdır.

İyi beslenme ehemmiyetlidir

Beden mukavemeti düşük olan bayanlarda vajinal enfeksiyonlar sık olarak izlenmektedir. Özellikle meyve, sebze, posalı besinler ve proteinden zengin beslenme ehemmiyetlidir. Süt, yoğurt, kefir barsak ve dolayısıyla vajina flora balansında ehemmiyetli rol oynar. Fazla kalorili ve yağlı beslenme önerilmez. Misalin şeker hastalarında ve saklı şekeri olanlarda mantar enfeksiyonları daha sık olarak izlenmektedir.

Genital bölge tıraşı ehemmiyetlidir

Genital bölgenin tıraşı jilet, ağda, tüy dökücüler veya günümüzde lazer epilasyon teknolojileri ile sağlanabilmektedir. Tüylerin çok uzamadan alınması hem enfeksiyonlara karşı bir koruma sağlamakta hem de terlemeye bağlı genital bölge kokularına mani olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN