Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Eklem ağrıları neden olur her bulgu korona değildir!

Eklem ağrıları neden olur her bulgu korona değildir!

Eklem ağrıları neden olur? Bulguları neler? nasıl rehabilitasyon edlir? Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır  mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.  Çoğunlukla yaşlı bireylerde görülen eklem ağrıları gerçeğinde her yaşta görülebilen bir problemdir. Bu rahatsız edici ağrılar Muhtelif nedenlerle alana gelebilmektedir. Korona günlerinde eklem ağrısı yaşayan insanlar hemen ”Korona mı oldum acaba ?” gibi bir kaygıya kapılabilmektedir. […]

Eklem ağrıları neden olur? Bulguları neler? nasıl rehabilitasyon edlir? Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır  mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi. 

Çoğunlukla yaşlı bireylerde görülen eklem ağrıları gerçeğinde her yaşta görülebilen bir problemdir. Bu rahatsız edici ağrılar Muhtelif nedenlerle alana gelebilmektedir. Korona günlerinde eklem ağrısı yaşayan insanlar hemen ”Korona mı oldum acaba ?” gibi bir kaygıya kapılabilmektedir. Zira her eklem ağrısı Korona bulgusu değildir.

 Eklem ağrıları neden olur ?

Eklem ağrılarını genellikle ileri yaşta olanlarda görmeye aşina olsak da her yaşta görülebilmektedir. Kilolu olmak, spor etkinlikleri yapıyor olmak, muhtelif hastalıklar, travmalar, psikojenik etmenler eklem ağrıdene yol açabilmektedir. Ekleme özgü olan ağrılar olabildiği gibi öteki beden ağrıları ile beraber izleyen hastalıklar da söz mevzudur. Beden hareket ederken eklemleri de kullanmaktadır. Obezite, toksik maddelerle beslenmek ve fazla yük yüklemek eklemlerde erken bozulmaya neden olabilmektedir. Artroz ve Artrit birbirinden değişik iki hastalık olup karıştırılmaktadır. Artroz cerahatsiz kıkırdak bozulması ve kemik çıkıntıya verilen ad olmakla birlikte artrit ise iltihabi bir eklem hastalığıdır.

Bulguları nelerdir ?

En sık bulgu ağrı olmakla birlikte eklem şişliği, hareket kısıtlılığı, tutukluk, kızarıklık yaşanabilmektedir.

Hangi hastalıkların bulgusu olabilir ?

Osteoartrit Kireçlenme , Menisküs, Çapraz bağ lazyonları, Kondromalazi Patella Ön Diz Ağrısı,  Tendinit Bursit Kesecik İrini,  Romatoid Artrit Cerahatli Eklem Romatizması,  Enfeksiyon ve Otoimmün Hastalıklar,metabolik bozukluklar Gut Hastalığı,  Bursit Kesecik İrini, Septik Artrit eklem ağrısı yapabilen problemli vaziyetlerdir.

En sık kimlerde görülür ?

Kireçlenme cinsi problemler ileri yaşlarda görülürken, iltihabi artritler genellikle daha erken yaşlarda başlamaktadır

Rehabilitasyonu nedir ?

Zorunlu rehabilitasyonun yapılabilmesi için ilk koşul, eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Travmaya bağlı eklem ağrılarında  soğuk uygulama yerel ya da sistemik ağrı kesiciler kısmen verim sağlayabilir. Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem tahribatı büyümemesi için  profesyonel hekim desteği almak gerekiyor. Eklemin korunabilmesi için kumpaslı egzersiz yapmak, kilo almamak hayli ehemmiyetlidir. Kireçlenmeye bağlı eklem meselelerinde kıkırdak üretimini uyaran kondroitin sülfat, glukozamin  yardımı, ayrıca yeni kıkırdak yaradılışını sağlayan kök hücre uygulamaları hayli revaçta olan popüler ve ideal usullerdir. Rehabilitasyonun ciddi bir biçimde yapılabilmesi için eklem meseleyi evvel anlaşılmalıdır. Osteoartrit ismi verilen ve ulus arasında kireçlenme olarak öğrenilen hastalık tablosunda osteoartritin  derecesi hassasiyetle tespit edilmeli ve buna göre bir rehabilitasyon tertip etmesi yapılmalıdır. Aksi taktirde zafer oranı eksilmektedir.    

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN