Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Diş sağlığına iyi gelen yiyecekler neler bu besinler diş çürüğüne sebep oluyor!

Diş sağlığına iyi gelen yiyecekler neler bu besinler diş çürüğüne sebep oluyor!

Dişlerin en ehemmiyetli vazifeyi beslenmeye dayanakçı olan besinlerin öğütülmesi ve midenin besinleri daha rahat hazmedilmesine dayanakçı olmaktır. Ancak her besini öğütmede işlevi olarak gördüğümüz dişler için dikkat edilmesi gereken bazı yiyeceklerde bulunuyor. Diş sağlığınıda göz önünde bulundurarak dişlere yararlı olan yiyecekleri harcamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Elmaelma.com okurları için  Diş Doktoru Mahmut Genç diş arkadaşı gıdalar […]

Dişlerin en ehemmiyetli vazifeyi beslenmeye dayanakçı olan besinlerin öğütülmesi ve midenin besinleri daha rahat hazmedilmesine dayanakçı olmaktır. Ancak her besini öğütmede işlevi olarak gördüğümüz dişler için dikkat edilmesi gereken bazı yiyeceklerde bulunuyor. Diş sağlığınıda göz önünde bulundurarak dişlere yararlı olan yiyecekleri harcamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Elmaelma.com okurları için  Diş Doktoru Mahmut Genç diş arkadaşı gıdalar ve dişlere hasar veren gıdalar mevzusunda bilgiler verdi.

Dişlerimizin en ehemmiyetli vazifeyi hiç şüphesiz beslenmedir. Bedenimiz için aldığımız yiyecekler ilk olarak ağız yoluyla alınır ve dişlerin öğütme ve bölme işlevi ile hazmedilebilir bir hal almaktadır… Genel beden sıhhatimiz için yiyecekleri harcamak ve balanslı beslenmek zorundayız…Tükettiğimiz yiyecekler içerisinde dişlerimize son derece verimli yiyecekler olmakla beraber diş sıhhatimizi negatif etkileyen yiyeceklerde bulunmaktadır.

DİŞ SAĞLIĞINDA BU YİYECEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN!

-Süt ve Süt Mahsulleri: Süt, yoğurt ve peynir diş ve diş eti sıhhatimizde 1. sıradaki besinlerdir.Bu gıdalar kapsadıkları yüksek orandaki kalsiyum ve fosfat ile dişleri gözetmekte ve çürük yaradılışının önüne geçmektedir.. Peynirlerin alkalik özelliklerinden dolayı ağızdaki asidik civar nötürlenir ve asitlerin diş çürüğüne neden olması önlenir.

-Meyve ve Sebzeler: Sebze ve meyveler kapsadıkları mineraller ve vitaminler ile diş sıhhatini gözeten vazife üstlenirler.. Diş eti sıhhati için nar ve c vitamini kapsayan portakal mandalina gibi meyveler tüketilmelidir..
Dişlerin natürel beyazlığına kavuşması için muz kabuğu kolay ve pratik bir usuldür. Ancak kapsadıkları şeker nedeni ile fazla tüketiminden sakınmak gerekir.

-Meşrubatlar: İçme suyu, yeşil çay ve öbür nebatsal çaylar içerisindeki aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri nedeni ile diş ve dişeti sıhhati için verimli meşrubatlardır. Şekersiz harcanmaları vaziyetinde verimleri ispatlanmıştır. Asitli meşrubatlar diş minesi üzerinde eskitici özelliklerinden dolayı ve çürüğe neden olmaları nedeni ile harcanmaması gereken meşrubatlardır.

DİŞ SIHHATİNE İYİ GELMEYEN GIDALAR NELERDİR?

Dişler için en hasarlı gıdalar şeker kapsayanlar ve şekerli asitli meşrubatlardır. bu yiyeceklerin harcanması ile ağız içindeki bakteriler bu şekeri harcar ve asit oluşturur. Bu asit diş sert dokuları üzerinde imhaya neden olur ve çürüklerin başlamasına neden olur. Bu yiyecekler harcanmamalı veya harcandıktan sonra ağız bakımı dikkatlice yapılmalıdır. Diş ve dişeti sıhhatimiz için beslenmemize özen göstermeli ve ağız bakımımızı aksatmamamız gerekiyor. Günde en az 2 kere dişlerimizi 2 dakika fırçalamalı ve kesinlikle 6 ayda bir diş hekimimize hakimiyete gitmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN