Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,13
Damar sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?

Damar sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?

Bedendeki uzuv sıhhati ne kadar ehemmiyetliyse damar sağlığıda o kadar ehemmiyetlidir. Bedeni ağ gibi saran damarlar insan bedeninin sürekliliği için kalpderi dokulara dokulardan kana iletilmesini sağlamaktadır. Nitelikli yaşam için uzuvlar kadar damar sağlığınıda göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, damar sıhhatine dikkat etmek için yapılması gerekenleri anlattı… İnsan bedenini […]

Bedendeki uzuv sıhhati ne kadar ehemmiyetliyse damar sağlığıda o kadar ehemmiyetlidir. Bedeni ağ gibi saran damarlar insan bedeninin sürekliliği için kalpderi dokulara dokulardan kana iletilmesini sağlamaktadır. Nitelikli yaşam için uzuvlar kadar damar sağlığınıda göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, damar sıhhatine dikkat etmek için yapılması gerekenleri anlattı…

İnsan bedenini ağ gibi saran ve kanın tüm bedende gezerek dokulara erişmesinde ehemmiyetli rol oynayan damarlar da öbür uzuvlar gibi iyi bakıldığı sürece misyonunu uzun zaman aksatmadan yapar. Damar sıhhatinin korunmasındaki en ehemmiyetli unsurlardan birisi kumpaslı beslenme. Beslenme alışkanlıkları olarak karbonhidrat – protein – yağ balansının korunması çok ehemmiyetli bir unsur.Arıtılmış yağlar yerine zeytinyağı ve saf, işlenmemişhayvansal yağlar tereyağı vs. kullanılması, tüm arıtılmış ve kolili yiyeceklerden sakınılması ve sebzelerden zengin bir beslenme alışkanlığının kazanılması gerekiyor.

Ayrıca balanslı tuz tüketimine dikkat etmek yeniden damarlara pozitif tesir edecektir. Bununla beraber bedenin lüzumu olan gıdaları doğru aralıklarla ve zamanında almak gerekiyor. Tabi bunu yaparken de beslenmede fazlaya kaçmamakta fayda var. Zira fazla kilolar tüm bedende olduğu gibi damarlarda da tahribata yol açabiliyor.

Spor yapma olanağı varsa kumpaslı yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar damar sıhhatini gözetmeye büyük katkı sağlıyor, kumpaslı spor olanağı bulunmayanların da günlük etkinlikleri içinde merdiven çıkma, işe gidip kazançken yürüme gibi fırsatlar yaratması olası olabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperkolestrolemi gibi kronik hastalıkları olanlar için bu hastalıklarını hakimiyet altında yakalamak da ehemmiyetli unsurlar arasında yer alıyor. Tabi ki içki de tüm bedene olduğu gibi damarlara da büyük hasarlar veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN