Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Covid 19 ve Grip ayrımını yapmak muhtemel mi uzmanlar açıklıyor!

Covid 19 ve Grip ayrımını yapmak muhtemel mi uzmanlar açıklıyor!

Mevsimsu baskın grip ve corona virüsü birbirinden ayırmak muhtemel mi? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İbrahim Akın mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.   Takribî 1 yıldır tüm dünyayı tesiri altına alan Corona Virüs Covid-19 enfeksiyonu tüm dünyada en ehemmiyetli problem olmaya devam ederken bir hayli ülke de bu hastalığa çözüm bulmak için uğraşmaktadır. Virüsün yapısının bütün […]

Mevsimsu baskın grip ve corona virüsü birbirinden ayırmak muhtemel mi? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İbrahim Akın mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.  

Takribî 1 yıldır tüm dünyayı tesiri altına alan Corona Virüs Covid-19 enfeksiyonu tüm dünyada en ehemmiyetli problem olmaya devam ederken bir hayli ülke de bu hastalığa çözüm bulmak için uğraşmaktadır. Virüsün yapısının bütün olarak öğrenilmemesi devamlı kendini değiştirerek değişinime uğraması da bu hastalıkla çabayı güçleştirmektedir. Fakat bu aylarda mevsim itibariyle grip salgınının da başlaması hastalıkla gayrette bir hayli güçlüğü ortaya çıkaracaktır. Peki bu süreçte mevsimsu baskın grip ve corona virüsü birbirinden ayırmak muhtemel mi?

 Corona Virüs ve grip salgınına neden olan İnfluenza Virüs yapı olarak çok değişik olmakla birlikte ne yazık ki ortaya çıkardıkları bulgular itibariyle birbirlerine çok benzemektedir.Her iki hastalıkta boğaz sızısı,ateş,öksürük,halsizlik,adale sızısı en sık görülen bulgular arasındadır. Çalıştığımız pandemi polikliniğindeki deneyimlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda grip hastalığında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi bulgular Coronavirus de çok sık görülmese de burun akıntısı ile gelen ve Covid-19 sürüntü testi pozitif çıkan hastalarımızda olmuştur.

Bu gibi gidişatlar ne yazık ki Corona virüsle gayrette güçlükler yaşatmaktadır. Pandemi yarıyılında aksi delil edilene kadar bulgu gösteren herkes pandemik hastalanarak kabul edilmelidir. Muayenehanede mevsimsu baskın grip ve coronavirus ortak bulgularıyla gelen hastalarımızı kuşkulu Covid-19 hastası olarak kabul etmekteyiz. Zorunlu inceleme ve muayeneleri yaptıktan sonra Corona Virüs enfeksiyonu dışlandığında grip rehabilitasyonuna başlamaktayız.

Grip oldum diyerek hafife almayın 

Bu mevsimlerde boğaz sızısı, ateş, öksürük, adale sızısı gibi bulgular gösteren hastaların netlikle grip oldum diyerek vakayı hafife almamaları gerekmekte ve kendilerini kuşkulu Covid-19 hastası olarak görüp çevreden kendilerini izole etmeleri ve covid-19 polikliniğinin yapıldığı sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Hastaların her koşulda maske,mesafe,paklik kaidesine riayet etmesi çok ehemmiyetlidir. Aksi gidişatta her iki hastalıkta da taşıyıcı konumunda olup tehlike grubuna giren yaşlı,kronik hastalığı olan insanlar için üzücü tablolara sebebiyet verme gidişatı ortaya çıkabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN