Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Bu nasıl kürtaj yasası! Kadınlara zorla görüntüleri izlettirecekler

Bu nasıl kürtaj yasası! Kadınlara zorla görüntüleri izlettirecekler

Mecliste oylamaya sunulan tasarıya göre, kürtaj yaptırmayı düşünen bayanlar, ultrason görüntülerini görmeye zorlanacak. Bununla da kalmayan tasarı, ayrıca fetüsün kalp atışlarının dinletilmesini de gerekli kılıyor. Kürtaja dair reklamların yapılmasını da meneden tasarı, bunu ihlal edenler için cezai yaptırım öngörüyor. Tasarı, Avrupa çapında bir ilki teşkil ediyor. 100 BİREYDEN 34’Ü DESTEKLİYORBirbirine karşı partilerin desteklediği yasa tasarısının geçmesi […]

Mecliste oylamaya sunulan tasarıya göre, kürtaj yaptırmayı düşünen bayanlar, ultrason görüntülerini görmeye zorlanacak. Bununla da kalmayan tasarı, ayrıca fetüsün kalp atışlarının dinletilmesini de gerekli kılıyor.

Kürtaja dair reklamların yapılmasını da meneden tasarı, bunu ihlal edenler için cezai yaptırım öngörüyor. Tasarı, Avrupa çapında bir ilki teşkil ediyor.

100 BİREYDEN 34’Ü DESTEKLİYOR
Birbirine karşı partilerin desteklediği yasa tasarısının geçmesi ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu belirtiliyor. Focus isimli bir ajans tarafından eylül ayında yapılan bir ankete göre, Slovakyalıların yüzde 55.5’i kürtajın menedilmesine karşı çıkıyor, yüzde 34.6’sı tasarıya destek veriyor.

İnsan Hakları teşkilatı, Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı, Marie Stopes International ve Bayanların Emin Kürtaj Hakkı İçin Beynelmilel Kampanya’nın da aralarında olduğu 30 kadar sivil toplum kuruluşu, geçen hafta bir mektup kaleme alarak tasarıya karşı çıktı. Teşkilatlar, ‘gerici’ niteledikleri tasarıyı yalanlaması için meclise çağrıda bulundu.

Mektupta, Dünya Sağlık Teşkilatı’nün kürtaj kılavuzu dikkate alındığında önerilen farklılıkların hiçbir tıbbi sebebe katlanmadığı da vurgulandı. Teşkilatlar, parasal bir esasa sabretmeyen tasarıyla Slovakya hükümetinin, ‘kürtajdan sakınmak için mani yaratma maksadında olduğunu’ söyledi.

Tasarının bayanların faize hakkına hasar vereceğini korunan insan hakları teşkilatları, bunun öbür Avrupa ülkeleri için de riskli bir misal olacağını belirtti.

Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı’nden Monica Costa Riba, “Bu yasa Slovakyalı bayanların faize hakları bakımından geriye dönüş için yapılan sarih bir teşebbüs. Şayet kanunlaşırsa bayanların sıhhatine ve refahlarına hasar verecek, tehlikesiz kürtaja ulaşımlarını yasaklayacak, ayrıca Slovakya’nın beynelmilel insan hakları mevzusundaki mükellefliklerini de ihlal edecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN