Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,34
 • EURO
  %-0,01
 • ALTIN
  %0,35
 • BIST
  %0,97
Boyun tutulması neden olur yüzüstü yatmayın!

Boyun tutulması neden olur yüzüstü yatmayın!

Uzun saatler masa başı işte çalışmak, klima önünde durmak, yanlış pozisyonda uyku, boyun bölgesine uygulanan baskı ve zorlama gibi sebeplerle alana gelen boyun yakalanması neden olur haberimizde sizler için derledik. İşte boyun yakalanmasının sebepleri ve rehabilitasyonu! BOYUN YAKALANMASI BULGULARI Boynunuzun yakalandığını özellikle sabah uykudan uyandığınızı sezersiniz. Kafanızı sağa, sola çeviremezsiniz, boyunda ağrı ve hassasiyet oluşur. […]

Uzun saatler masa başı işte çalışmak, klima önünde durmak, yanlış pozisyonda uyku, boyun bölgesine uygulanan baskı ve zorlama gibi sebeplerle alana gelen boyun yakalanması neden olur haberimizde sizler için derledik. İşte boyun yakalanmasının sebepleri ve rehabilitasyonu!

BOYUN YAKALANMASI BULGULARI

Boynunuzun yakalandığını özellikle sabah uykudan uyandığınızı sezersiniz. Kafanızı sağa, sola çeviremezsiniz, boyunda ağrı ve hassasiyet oluşur. Günlük yaşantınızı çok fazla tesirler; araba kullanmakta eforluk sürüklersiniz, yemek yaparken yahut yerken zorlanırsınız ve yaşam niteliğiniz düşer.

BOYUN YAKALANMASININ SEBEPLERİ

Uzun süreli hareketsizlik

Uzun süreli olarak bir yerde sabit durmak ve akabinde ani hareketler yapmak boyun yakalanmasının başlıca sebepleri arasında gösteriliyor. Misalin uzun süreli olarak telefonuna ya da bilgisayar ekranına bakmış biri ani bir refleks ile başını sağa ya da sola çevirdiği takdirde söz mevzusu rahatsızlık görülebilir.

Üşütme

Soğuk kış ayları ve yağışlı kış mevsiminde boyun yakalanması olayları üç kat daha fazla görünüyor. Bedenin mukavemetini kıran soğuk havalar kireçlenmeye eş tesirlere neden olabilir.

Uykuda ani hareketler

Özellikle surat üstü ve dağınık uyuyan bireyler sabah uyandıklarında boyunları yakalanmış olarak kalkabilir. Uyku esnasında istemsiz bir biçimde ters bir hareket yapan şahıslarda görülme tehlikeyi çok fazladır.

Stres ve evham

Stres, insanların sözcüğün bütün anlamıyla kaskatı sezmelerine neden olur. Kaskatı kesilen beden boyun ve bel yakalanması gibi tesirlere çok daha sarih olur. Bunun önüne geçmek için stres ve evham etmenlerinden uzak yaşamaya özen gösterilmelidir.

Uzun süreli telefon konuşmaları

Uzmanların da önerdiği üzere cep telefonu ile uzun süreli konuşan bireyler kulaklık kullanmalıdır. Özellikle yarım saati aşan müddetlerde sabit bir oturma pozisyonuyla telefonla konuşanların boyunları sık sık yakalanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN