Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Boyun fıtığı nedir boyun sırt ve kol ağrısı belirtilerini gösteriyor!

Boyun fıtığı nedir boyun sırt ve kol ağrısı belirtilerini gösteriyor!

Hareketsizlik, yaşlılık, geçirilen travma ve zorlanmalar sebebiyle oluşan boyun fıtığı bir hayli insanın hayat niteliğini düşüren bir rahatsızlık. Boyun fıtığı, boyun ağrısının yanı gizeme boyundan kola vuran ağrı, sırt ve omuzlarda da ağrıya yol açabiliyor. Rehabilitasyonu olası olan boyun fıtığı, fizik rehabilitasyon ve egzersizlerle operasyonsuz iyileştiriliyor. İşte boyun fıtığı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler… Boyun fıtığı […]

Hareketsizlik, yaşlılık, geçirilen travma ve zorlanmalar sebebiyle oluşan boyun fıtığı bir hayli insanın hayat niteliğini düşüren bir rahatsızlık. Boyun fıtığı, boyun ağrısının yanı gizeme boyundan kola vuran ağrı, sırt ve omuzlarda da ağrıya yol açabiliyor. Rehabilitasyonu olası olan boyun fıtığı, fizik rehabilitasyon ve egzersizlerle operasyonsuz iyileştiriliyor. İşte boyun fıtığı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler…

Boyun fıtığı neden olur?

Travmalar, zorlanmalar, uzun müddet hareketsizlik ve diskin yaşlılığa bağlı su kaybetmesi neticeyi disklerde yıpranma ve işlev kaybı alana kazanç. Diskin dış katmanı yıpranarak veya yırtılarak içindeki jelatinöz akışkan, omur ve asap aralıklarına sızar. Bu muayenehane tabloya boyun fıtığı disk hernisi denir. Disk klasik özelliğini zamanla kaybeder ve kireçlenir. Çevresindeki asaplara baskı yapar. Bunun sonunda boyun fıtığına özgü bulgular ortaya çıkar. 

Başlıca boyun fıtığı sebepleri boynu uzun müddet hareketsiz tutarak bir noktaya bakmak, bilgisayar ve tv karşısında uzun müddet oturmak, egzersiz yapmamak ve  soğuk klimaların olduğu civarda bulunmak olarak sayılabilir. Boyun fıtığında ailesel etkenler de ehemmiyetlidir. Bireyin ailesinde boyun fıtığı varsa kendisinde de ortaya çıkma talihi çoğalmaktadır. Boyuna alınan darbeler ve geçirilmiş kazalar da boyun fıtığına yol açabilir. 

Boyun fıtığının bulguları

– Boyun,sırt,kol ve omuzlarda ağrı
– Kollarda anlaşma ve his yanılgıyı
– Kollarda karıncalanma
– Kollarda efor kaybı
– Reflekslerde eksilme
– Kollarda incelme

Boyun fıtığı rehabilitasyonu

Rehabilitasyonda öncelikle hastaya doğru duruş ve oturma pozisyonu öğretilir. Ağır yük  taşımaktan sakınmak zorunludur. Hastalar rehabilitasyon vaktince yerel ısı rehabilitasyonundan büyük fayda görürler. İlaç rehabilitasyonu olarak ağrı kesiciler ve adale hafifleticiler kullanılır.  Seanslar halinde fizik rehabilitasyon uygulanır. Akut yarıyılda ilk üç gün, boyunluk kullanımı hastayı gevşetebilir. Daha uzun müddet boyunluk kullanımı boyun adalelerini zayıflatacağından nasihat edilmez. Tecrübeli fizik rehabilitasyon uzmanları ile boyunda itme, sürükleme ve germe egzersizleri yapılabilir. Boyun omuru etrafındaki adaleleri kuvvetlendirmek için boyun fıtığı egzersizleri önerilir. 

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu operasyonsuz iyileşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici efor kaybı varsa ve hasta öteki rehabilitasyonlara yanıt vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı operasyonu, beyin cerrahları tarafından yapılan bir operasyondur. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN