Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Boğaz ağrısı neden olur viral enfeksiyonlar en yaygın sebebi!

Boğaz ağrısı neden olur viral enfeksiyonlar en yaygın sebebi!

Boğaz ağrısı kış mevsiminin yarattığı hastalıkların bir neticeyi olarak karşımıza çıkabiliyor. Sebepleri değişmekle beraber geçmeyen boğaz ağrıları hayat  niteliğinin düşmesine neden olan can sıkıcı bir hal alıyor. Boğaz ağrılarının sebeplerini ve rehabilitasyon usullerini derledik. İşte boğaz ağrısının öğrenmediğiniz sebepleri! Boğaz ağrısı bulguları Boğaz ağrısı bulguları arasında burun tıkanıklığı, burun akması, aksırma, öksürük, yüksek ateş, titreme, […]

Boğaz ağrısı kış mevsiminin yarattığı hastalıkların bir neticeyi olarak karşımıza çıkabiliyor. Sebepleri değişmekle beraber geçmeyen boğaz ağrıları hayat  niteliğinin düşmesine neden olan can sıkıcı bir hal alıyor. Boğaz ağrılarının sebeplerini ve rehabilitasyon usullerini derledik. İşte boğaz ağrısının öğrenmediğiniz sebepleri!

Boğaz ağrısı bulguları

Boğaz ağrısı bulguları arasında burun tıkanıklığı, burun akması, aksırma, öksürük, yüksek ateş, titreme, şişmiş lenf bezleri, beden ağrıları, iştah kaybı, bir haftadan fazla boğaz ağrısı en yaygın olanlarıdır.

Soğuk algınlığı, grip ve öbür viral enfeksiyonlar

Boğaz ağrılarının yüzde 90’ına virüsler neden olmaktadır. Boğaz ağrısı neden olan virüsler arasında:

– Soğuk algınlığı
– Grip
– Tükürük yoluyla bulaşan bir enfeksiyöz hastalık olan mononükleoz
– Kızamık, döküntü ve ateşe neden olan bir hastalık
– Suçiçeği, ateş ve kaşıntılı, engebeli döküntüye neden olan enfeksiyon
– Kabakulak, boyundaki tükürük bezlerinin şişmesine neden olan bir enfeksiyon.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrıdene neden olabilir. En yaygın olanı A grubu Streptococcus bakterisidir. Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz ağrısı olaylarının takribî yüzde 40’ına neden olur. Göğüs irini ve gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da boğaz ağrıdene neden olabilir.

Duman, kimyevi maddeler ve öbür tahriş edici maddeler

Etrafta bir hayli değişik kimyevi madde ve öbür maddeler de dahil olmak üzere, boğazı tahriş eder. Bunlar:

– Sigara ve öbür tütün dumanı
– Hava lekeliliği
– Paklik mahsulleri ve öbür kimyeviler

Alerjiler

Bağışıklık sistemi polen, çimen ve hayvan kedisi gibi alerji tetikleyicilerine tepki verdiğinde, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, aksırma ve boğaz tahrişi gibi semptomlara neden olan kimyevileri salgılar. Burundaki fazla mukus, boğazın arda akabilir. Buna postnazal damla denir ve boğazı tahriş edebilir.

Kuru hava

Kuru hava, ağız ve boğazdaki nemi emerek boğazın kuru ve ağrılı sezilmesine neden olabilir.

Reflü hastalığı

Reflü hastalığı, mideden alınan asidin özofagusa ağızdan mideye besin taşıyan tüp geri döndüğü bir vaziyet. Asit yemek borusu ve boğazı yakar. Mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi semptomlara neden olur.

Ur

Boğaz, gırtlak veya dilde oluşan bir ur, boğaz ağrısının daha az yaygın bir sebebidir.

Boğaz ağrısı rehabilitasyonu

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı genellikle beş ila yedi gün sürer ve tıbbi rehabilitasyon gerektirmez. Ancak, ağrı ve ateşi rahatlatmak için bir hayli insan asetaminofen veya öbür hafif ağrı kesicilere yönelir. Ayrıca bal gibi alerjiniz bulunmuyorsa boğazı yumuşatacak yiyeceklerle natürel rehabilitasyon usulleri de seçim edilebilir. Bol bol su harcamak da bereketlidir. Farenjit sebebiyle oluşan boğaz ağrısı için adaçayı harcanabilir. Sigara ve eşi boğazı tahriş eden hasarlı etmenlere de mağruz kalmamak gerekir.

Çocuklara aspirin verirken dikkat!

Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olmakta fayda var. Suçiçeği veya grip eşi semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Bunun sebebi, aspirinin, bu cins çocuklarda ender fakat potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir vaziyet olan Reye belirtiyidir.

Bakteriyel enfeksiyonların rehabilitasyonu

Şayet boğaz ağrınız bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, hekiminiz antibiyotik reçete edecektir. Semptomlar bitmiş ya da eksilmiş olsa dahi, reçete edilen antibiyotikleri bütün olarak almalısınız. Tüm ilaçların yönergelere uygun olarak alınmaması, enfeksiyonun makûslaşmasına veya bedenin öbür bölgelerine dağılmasına neden olabilir. Boğaz ağrısını rehabilitasyon etmek için antibiyotik rehabilitasyonunun bitirilmemesi, çocuğun romatizmal ateş veya ciddi böbrek irini tehlikesini artırabilir.

Konutta boğaz ağrınızı geçirmek için uygulayabileceğiniz usuller

Çoğu boğaz ağrısını konutta rehabilitasyon faktörüz olası. Bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına imkân sağlamak için bol bol dinlenmek ehemmiyetlidir.

Boğaz ağrısını rahatlatmak için:

– Sıcak su ile 1/2 ila 1 çay kaşığı tuzu karıştırıp gargara yapın

– Bal ile sıcak çay, çorba suyu veya limonlu ılık su gibi boğazı yatıştırıcı sıcak akışkanlar harcayın. Nebatsal çaylar özellikle boğaz ağrısını yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

– Boğaz pastili emmek boğaz ağrısını gevşetmede tesirlidir.

– Bulunduğunuz civardaki havayı ıslatın

– Boğazınızı daha iyi sezinceye kadar sesinizi dinlendirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN