Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Böbrek hastaları nelere dikkat etmeli burnunuzu sıcak tutun!

Böbrek hastaları nelere dikkat etmeli burnunuzu sıcak tutun!

Kış mevsiminin muhtelif hastalıklara davetiye çıkardığı mevsimlerden olarak bilinsede özellikle kış aylarının güç geçtiği böbrek nakli olmuş hastalar veya böbrek yetmezliği gibi böbrek meseleyi yaşayan hastalar için oldukça zorlayıcı bir mevsimdir. Elmaelma.com okurları için  İstanbul Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Genel Cerrahi Uzmanı ve Uzuv Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, ihtarlarda bulundu. 8 maddeyle […]

Kış mevsiminin muhtelif hastalıklara davetiye çıkardığı mevsimlerden olarak bilinsede özellikle kış aylarının güç geçtiği böbrek nakli olmuş hastalar veya böbrek yetmezliği gibi böbrek meseleyi yaşayan hastalar için oldukça zorlayıcı bir mevsimdir. Elmaelma.com okurları için  İstanbul Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Genel Cerrahi Uzmanı ve Uzuv Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, ihtarlarda bulundu. 8 maddeyle kendinizi gözetebileceğiniz o maddeler…

BURUN ISISINA DİKKAT!

Soğuk burun, rinovirüslerin üremesi için daha fazla fırsata neden olur; sıcak yakalamak için burnu bir eşarp veya yün atkı ile kaplamak, soğuk algınlığı kaderini eksiltmenin tesirli bir yoludur.

GRİP AŞISI DEYİP BAKIMSIZLIK ETMEYİN!

Bu aylarda sık görülen viral orijinli olan soğuk algınlıkları bazen ciddi problemlere yol açabilir. Böbrek işlevleri hudutta olan hastaların böyle bir enfeksiyon geçirmeleri geçici veya kalıcı böbrek zararlarına neden olabilir. Bu sebeple, böbrek nakli olan veya böbrek işlevleri hudutta olan hastalara kesinlikle grip aşısı önermekteyiz.

ŞUURSUZCA HARCANAN ANTİBİYOTİKLERE DİKKAT!

Soğuk algınlığı yüksek ateş ile izliyorsa bu şahısların harcadıkları akışkan ölçüsüne de dikkat etmeleri gerekiyor. Ateşli yarıyılda terleme ile akışkan kaybedecekleri gibi, iştah ve susuzluk hissinin eksilmesi ile de hastalar akışkansız kalıp böbrek yetmezliğinin derinleşme riski ile karşı karşıya kalabilirler.

Böbrek yetmezliği olan veya böbrek nakli olan insanların da her soğuk algınlığında veya ateşli hallerde şuursuzca antibiyotik veya ateş düşürücü ilaçları kullanması mahzurludur. Kesinlikle bir doktora gitmeli kan incelemeyi ve gerekirse hastalığa neden olan mikrobun varlığını incelemek için kültür yaptırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, böbrek yetmezliği sebeplerinden biri de yineleyen enfeksiyonlar ve bunlara karşı uygulanan rehabilitasyonların yanlış veya noksan olmasıdır.

ÇOCUĞUNUZ İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA YAKALANDIĞINDA DİKKAT!

Kış aylarında özellikle kız çocuklarının dikkat etmesi gereken bir gidişat da idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Ne Yazık Ki ülkemizde çocuk yaş grubunda böbrek yetmezliğinin nedeni de sık yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu vaziyette idrar reflüsü gibi idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilecek patolojiler incelenmelidir.

SAĞLIĞINIZI BAKIMSIZLIK ETMEYİN!

Kış aylarındaki bu negatiflikleri eksiltmek için dinlenme, kumpaslı uyku ve beslenme de ehemmiyetlidir. Gecelik yedi ila dokuz saat yatın. Yedi saatten az veya dokuz saatten daha uzun vakit uyumak, kalp ve damar sıhhati ve tansiyonu üzerinde negatif tesirler yaratabilir. Yüksek nitelikli uyku, stresi eksiltmek ve gün süresince enerji seviyesini yükseltmek için ehemmiyetlidir. Kafein, yapay ışık ya da uyuma zamanına yakın yoğun fiziksel etkinlik nitelikli bir uyku sürüklemenizi maniler. Perhizinizi önceliklendirdiğiniz kadar uykunuzu önceliklendirin! Kış aylarının getirdiği öteki bir problem de hareketsiz kalmaktır. Özellikle böbrek nakli olan bireyler iyi korunarak en azından yürüyüşlerine devam etmelidir. Hareketsiz kalmak adaleleri zayıflatacağı gibi afaki kiloların alınmasına neden olur. Dışarı çıkılamıyorsa dahi, evin içinde her gün en azından yarım saat kültürfizik hareketleri yeterli olur.

EL HİJYENİ SANDIĞINIZDAN DAHA EHEMMİYETLİ!

Kumpaslı el devireme mevsimsel hastalıklarla savaşmanın kolay bir yoludur. El dezenfektanını otomobilinizde veya çantanızda gizleyin, olası olduğu kadar genel kalemlere veya kapılara değmeyin. Özellikle böbrek nakli olmuş şahısların, bu kış aylarında toplu yerlerde zaman geçirmelerinden kaçınması ve sık sık ellerini yıkamaları faydalı olacaktır.

GÜNLÜK HARCAMANIZ GEREKEN SU MİKTARINI DOLDURUN!

Kış aylarında susuzluk hissinde de, bir eksilme söz mevzusudur. Bu sebeple, kesinlikle yeterince akışkan almaya dikkat edilmelidir. Böbrek işlevi hudutta olan hastalar için yeteri kadar akışkan harcamaları demek çok su içmek anlamına gelmemelidir. Bu şahıslarda fazla akışkan tüketiminin de hasarı vardır. Fazla su tüketimi su zehirlenmesi dediğimiz vaziyetlere de yol açabilir. Bu da beyin ve akciğer ödemine kadar giden ciddi gidişatlara yol açabilir.

ARKADAŞLARINIZLA BOL BOL VAİKT GEÇİRİN!

Bağışıklığı artıranın en hoş yolu, dostlarla zaman geçirmektir. Sosyalleşmenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye destekçi olduğu gösterilmiştir. Stres ise hastalığı şiddetlendirebilir ve uykunuzu eksiltebilir, bağışıklık cevabınızı daha da düşürebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN