Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Başkasının havlusunu kullanmak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Başkasının havlusunu kullanmak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini çoğaldırıyor.  Tüm merak edilenleri Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz’dan bildik.  BAŞKASININ HAVLUSUNU SAKIN KULLANMAYIN! Havaların ısınması ve yaz aylarının yanaşmasıyla beraber görülme sıklığı artan aksi hastalık konjonktivit, göz kapaklarını saran çeper katmanının iltihaplanmasına neden oluyor. Başkasının havlusunu ve makyaj malzemesini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü […]

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini çoğaldırıyor.  Tüm merak edilenleri Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz’dan bildik. 

BAŞKASININ HAVLUSUNU SAKIN KULLANMAYIN!

Havaların ısınması ve yaz aylarının yanaşmasıyla beraber görülme sıklığı artan aksi hastalık konjonktivit, göz kapaklarını saran çeper katmanının iltihaplanmasına neden oluyor. Başkasının havlusunu ve makyaj malzemesini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü açmamalı ve hijyenik olmayan etraftan uzak durmalısınız.

GÖZLERDE ALERJİYE NEDEN OLUYOR 

Gözlerde fazla sulanma, batma, yanma, uzun müddet devam eden kaşıntı ve çapaklanma, sabahları kirpiklerde yapışma ve kabuklanma ile ışığa fazla hassasiyet ve flu görme gibi bulgularla kendini gösteren konjonktivit; gözün en dış katmanındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran çeper katmanın iltihaplanması vaziyetidir. Millet arasında kırmızı ya da pembe göz olarak da adlandırılan konjonktivit, rehabilitasyonu olan bir hastalıktır.

 BULAŞICIDIR!

Konjonktivitin başlıca iki değişik nedeni olduğunu belirten Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, “Alerjik konjonktivit daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da senenin her mevsimi görülebilir. Genelde gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön tasarıdadır ve nedeni çoğunlukla polen, havuz kloru ve deterjan gibi alerjenlerdir. Bir öbürü ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler neden olur. Çoğunlukla daha şiddetli belirtiler görülür; gözde kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişlik ve çapaklanma ön tasarıdadır ve en makûsu da bulaşıcıdır” diyerek uyardı.

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ FERTLERLE TEMASTAN KAÇININ 

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Aynı havlu ve makyaj malzemelerini ya da şahsi eşyaları paylaşmamak, lens kullanılıyorsa hijyenine dikkat etmek ve kullan-at olanlarını seçim etmek, havuz ve deniz içerisinde gözleri açmamak, sigara dumanının olduğu civarlardan, tozlu ve hijyenik olmayan yerlerden uzak durmak, bunları yapamıyorsak sonrasında elimizi suratımızı hemen bol su ile yıkamak gerekiyor. Hastalığın görüldüğü fertlerin öbür fertlerle temasından sakınılmalı ve alerjik nedenlerden dolayı konjonktivitimiz varsa bu alerjenlerden olabildiğince uzak durmalıyız” dedi.

 CİNSİNE GÖRE REHABİLİTASYONU DEĞİŞİR

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, yapılacak tetkik ile öncelikle konjonktivitin çeşidinin tespit etilmesi gerektiğini, sonrasında uygun prosedürlerin rehabilitasyonda kullanılacağını belirtti. Konjonktivit kendiliğinden iyileşebileceği gibi, iyileşme zamanının uzamaması ve doğru yolun izlenerek başka rahatsızlıklara da yol açmaması için hekim hakimiyetinde ilerlenmesi gerektiğinin ehemmiyetini vurguladı. Op. Dr. Emre Yılmaz, “Hastalığın rehabilitasyonu faktöre müteveccih olmalı. Alerjik konjonktivitlerde; antihistaminik, steroid veya yapay gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bakteriyel konjonktivitlerde ise antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılır. Fakat viral konjonktivitlerde öğrenilen bir damla rehabilitasyonu yoktur, gözü gevşetmeye müteveccih rehabilitasyonlar uygulanır” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN