Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Baş sızısı neden olur sahte takılar baş sızılarını tetikliyor

Baş sızısı neden olur sahte takılar baş sızılarını tetikliyor

Baş sızısının sebepleri nelerdir? Baş sızısı nasıl geçer?  Her kadın takı takmayı beğenir. Özellikle yaz aylarında imitasyon takılara rağbet çoğalır. Küpeler, yüzükler, kolyeler görüntüleriyle çok cazip gelebilir. Peki, aşırısıyla nikel kapsayan bu takıların sağlık açısını zararlarını öğreniyor musunuz? İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. Öğr. Azası Ahu Zulmür Çıkım […]

Baş sızısının sebepleri nelerdir? Baş sızısı nasıl geçer?  Her kadın takı takmayı beğenir. Özellikle yaz aylarında imitasyon takılara rağbet çoğalır. Küpeler, yüzükler, kolyeler görüntüleriyle çok cazip gelebilir. Peki, aşırısıyla nikel kapsayan bu takıların sağlık açısını zararlarını öğreniyor musunuz? İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. Öğr. Azası Ahu Zulmür Çıkım önemli uyarılarda bulundu.

 ALERJİ, BAŞ SIZISI, HALSİZLİK…

Elbiselerini takılarla bitirerek şık olmak isteyen bir hayli kadın, imitasyon takıları seçim ediyor. Ancak imitasyon takıların dayanıklı olması için aşırısıyla kullanılan nikel, alerjiye, baş sızısına, halsizliğe hatta ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kansere dahi neden olabiliyor.

MADENİ PARADA DA VAR, ÇİKOLATADA DA…

 Günlük yaşamda kullanılan pek çok metal mahsulde nikel vardır. Bu vaziyet nikel maddesine alerjisi olan şahıslar için ehemmiyetli meselelere yol açabilir. Madeni paralar, musluklar, metal mutfak gereçleri, makas, çanta sapları, gözlükler, çatal bıçak ekipleri, tencereler, besinlerden kakao, sarımsak, fındık, badem, çikolata, ıspanak, konserve yiyecekler, kabuklu deniz mahsulleri nikel kapsar. Şayet nikel alerjisiniz varsa bu mahsuller ile temas veya bu gıdaları harcama halinde bedeniniz bazı negatif sinyaller verecektir.

KIZARIKLIK, KAŞINTI OLUYOR

Nikel ile temas sonrası alerjiniz var ise temas yerinde kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar oluşur. Temas devam ederse kuru, kepekli, çatlak bir görünüm ortaya çıkar. Hatta temasın olmadığı alanlarda da yeni lezyonlar oluşmaya başlar. Ayrıca, alerjik döküntünün nikelin hiç temas etmediği bölgelerde görülmesi de mümkündür.Nikel içerikli bir nesneye değdiğinizde kulak memelerinde daha evvel gelişmiş olan alerjik döküntü tekrarlayabilir.

TERLE KARIŞINCA EGZAMA YAPIYOR 

Nikel, gümüş veya altın ile karşılaştırıldığında, daha dayanıklı bir metaldir. Bu sebeple metal takılarda çok sık kullanılmaktadır. Çok sık kullanıldığı için alerjik temas egzamasına da en çok neden olan metaldir. Nemli civarlar alerji büyüme ihtimalini çoğaldırır. Ter metalin cilt tarafından emilmesini basitleştirir.

Nikel alerjisine dair bazı bulgular şunlardır;

-Kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar
-Adale ve eklem sızıları
-Halsizlik
-Baş sızısı

EN İYİSİ 24 AYAR ALTIN VEYA SOM GÜMÜŞ

 İmitasyon takıların içerisinde bulunan maddelere cildiniz tepkin vermeye başlarsa, takınızı çıkarmanız gerekir. Fakat takınızı bedeninizden uzaklaştırsanız dahi, tekerrür kullanma vaziyetinde aynı tabloyu yine yaşarsınız. Nikel duyarlılığı olan şahıslarda altın duyarlılığı olma ihtimali düşüktür. Ama yeniden de altın takılar yapılırken daha sert olması için bir ölçü nikel ile karıştırılmaktadır. 24 ayar altın ve som gümüş nikel kapsamadığı kabul edildiğinden güvenle kullanılabilir. Fakat dokuz ayar altında yüksek, 18 ayar altın düşük ölçüde nikel bulunduğundan az da olsa alerji yapma ihtimali vardır.

 NİKEL ALERJİSİ TESTİ İLE TEŞHİS EDİLİYOR

Nikel alerjisi, cildiye uzmanının yapacağı ‘yama testi’ ile teşhis ediliyor. Yama testinde, bireyin sırtına en yaygın alerjen maddelerini kapsayan, yama biçiminde bir bant yapıştırılıyor. Bu bant hastanın sırtında iki gün durduktan sonra sökülüyor. Şayet şahısta nikel alerjisi söz mevzusu varsa, bandın yapıştırıldığı bölgede, bozuk para büyüklüğünde kızarık bir egzama kiri görülür. Bu sayede hastada bu alerjinin olduğu netleşmiş olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN