Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Anoreksiya bulguları nelerdir 12-25 yaş yaşları arasında görülüyor!

Anoreksiya bulguları nelerdir 12-25 yaş yaşları arasında görülüyor!

Anoreksiya bulguları nelerdir? Yemek bozukluğu olarak adlandırılan bu hastalık genç bayanları tehtit ediyor. Bayanlarda erkeklere oranla 20 kat daha fazla görülen bu hastalık vefata dahi götürebiliyor. Uzmanlar, anoreksiya hastalığının şahsın 3-6 yaş arasında annesiyle yaşadığı meseleler sebebiyle ortaya çıktığını söylüyor. İşte anoreksiya hastalığı ile alakalı tüm merak edilenler!  Hastalığın pek çok bulguları bulunuyor Anoreksiya hastalığının […]

Anoreksiya bulguları nelerdir? Yemek bozukluğu olarak adlandırılan bu hastalık genç bayanları tehtit ediyor. Bayanlarda erkeklere oranla 20 kat daha fazla görülen bu hastalık vefata dahi götürebiliyor. Uzmanlar, anoreksiya hastalığının şahsın 3-6 yaş arasında annesiyle yaşadığı meseleler sebebiyle ortaya çıktığını söylüyor. İşte anoreksiya hastalığı ile alakalı tüm merak edilenler! 

Hastalığın pek çok bulguları bulunuyor

Anoreksiya hastalığının pek çok bulgusu bulunmaktadır. Bunlardan kimileri; süratli ve apaçık kilo kaybı, kalori ve yağ sayımı mevzusunda saplantı, yemek yemese de yemeğe karşı fazla bir alaka: yemek yapmak, yemek kitapları okumak, sıhhatli kilonun altına ininceye kadar riskli bir biçimde perhiz yapmak, kilo almaya karşı mucizevi bir korkmak, yemek yerken yemeği çok küçük parçalara bölme, kendini kusturmaya çalışmak: yemekten sonra tuvalete kapanmak, gerçekten çok cılız olsa da kendisini kilolu görmesi, bunalım

Anoreksiya temelinde anne-kız çatışması uyuyor

Anoreksiya en çok ergenli yarıyılında görülen bir rahatsızlıktır. Ve genel olarak bayanlarda daha fazla görünmektedir. Uzmanlar anoreksiyanın üç temel zelliği bulunduğunu söylüyor. 

12-30 yaş arasında görülüyor

Bunlardan ilkinin hastalığın ergenlik yarıyılında ve bayanlarda daha fazla görülmesi vaziyetidir. Bu vaziyetin temelinde çocukluk çağında anneyle yaşanan meseleli bağlanma problemi uyuyor. Genellikle bu hastalık ergenlik yarıyılında başlıyor. Hastalığın en çok görüldüğü yaş 12 ile 25-30 yaş arası. Bunun nedeni biyolojik nedenler olabilir ama en temelde şahsın annesiyle yaşamış olduğu kasvet ve çatışmalarda sıhhatli korunma mekanizmaları olmadığı için baş edememesi ve buna bağlı vücuduna narsistik yatırımı yapması başka bir deyişle kendi vücudunu harikuladeleştirmeye çalışıyor.

Kilolu olmamanıza karşın kilo vermeye çalışıyorsanız…

Anoreksiyanın ikinci özelliğin hastanın Beden Kitle İndeksi’nin yüzde 15 eksilmesidir. Bu bireylerin genellikle hastalık evveli kilolu ya da hafif kilolu olduğu gözlemleniyor. Hastanın kilo vermesine karşın kendini hala kilolu olarak görüyor.Beden Kitle İndeksi’nde alt hududun 20 olduğunu varsayarsak yüzde 15 oranında eksiliyor. 16-17’nin altına düşüyor. Buna karşın hastada iştah var, bunalımdaki gibi değil, bu hasta devamlı yemeklerle ilgileniyor. Bu hastalar devamlı yemek tarifleri okurlar, evin muhtelif yerlerine yemek gizliyorlar. Sofrayı kendileri kurmak istiyorlar ama kilo alırım evhamı ve fobisiyle yemiyorlar

En çok vefata götüren hastalık

Anoreksiya nervozanın psikiyatrik hastalıklar içerisinde intihar haricinde en fazla vefata neden olan hastalıklar arasında yer alıyor. Zira hasta yemeyince içmeyince kilo kaybına bağlı anemi, kalp ritim bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Kandaki yağ ve kolesterol oranları değişebiliyor, metabolik yapı alt üst olabiliyor. Sodyum, potasyum kalsiyum gibi maddelerin ölçüyü eksiliyor. Kalsiyum eksilince kemik bunu kompanse etmeye çalışıyor. 

Boşanmış aile çocuklarında görülme oranı yüksek

Boşanmış ebeveynlerin çocuklarında anoreksiya görülme oranları değişiklerine göre daha yüksek. Ebeveynlerin boşanması tranvatik bir boşanmasıyla bu çocuklarda anoreksiya tehlikeyi yükseliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN