Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Akciğer kanseri tedavisi nasıl olmalı kişiye özel planlanmalıdır!

Akciğer kanseri tedavisi nasıl olmalı kişiye özel planlanmalıdır!

En sık görülen ve ölümcül kanserlerden biri akciğer kanserinin etraf lekeliliğinin de çoğalması ile beraber daha ciddi ebatlara erişeceği hipotez ediliyor. Uzmanlar ise akciğer kanserinde erken tanıya dikkat toplarken rehabilitasyonların bireye özel olarak tasarlanması gerektiğinin altını çiziyor. Akciğer kanseri rehabilitasyonunda bireye özel rehabilitasyon modelini anlatan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Demirhan,“ Akciğer kanseri en sık […]

En sık görülen ve ölümcül kanserlerden biri akciğer kanserinin etraf lekeliliğinin de çoğalması ile beraber daha ciddi ebatlara erişeceği hipotez ediliyor. Uzmanlar ise akciğer kanserinde erken tanıya dikkat toplarken rehabilitasyonların bireye özel olarak tasarlanması gerektiğinin altını çiziyor.

Akciğer kanseri rehabilitasyonunda bireye özel rehabilitasyon modelini anlatan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Demirhan,“ Akciğer kanseri en sık görülen ve ölümcül kanser cinslerinden biridir. Akciğer kanseri rehabilitasyonu her zaman bireye özel olmalıdır. Cerrahi rehabilitasyon da cerrahi sonrası onkolojik rehabilitasyonlar da bireye özel olarak tasarlanır. Standart gibi görünse de bu rehabilitasyonlar bireye özel bazı etmenler vardır. Bu etmenleri sıralamak gerekirse; genetik testlerin yapılması, bireyin beslenme biçimi ve koşulları, bireyin psikolojisi gibi gidişatlara göre rehabilitasyon biçimi değişmektedir. Akciğer kanserinin çoğalışında etrafsal etmenlerin günden güne bozulması, hava lekeliğinin çoğalması, tütün ve tütün mahsullerinin daha özendirici hale getirilmesi akciğer kanseri oranlarını çoğaldırmaktadır.” dedi.

Multidisipliner rehabilitasyon yaklaşımı ileri aşama akciğer kanserinde de galibiyet sağlayabiliyor.

İleri aşama akciğer kanserlerinde de uygun hastalara rehabilitasyon olanağı doğabileceğini ifade eden Dr. Demirhan,”Akciğer kanseri sinsi ilerlediğinden ve genellikle ileri safhada bulgu verdiğinden tanı evresinde gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da kanserin rehabilitasyon safhasını sekteye uğratıyor. Ancak geliştirilen multidisipliner rehabilitasyon yaklaşımları uygun ileri aşama akciğer kanseri hastalarına da umut olabiliyor. İleri aşama akciğer kanseri 3’üncü ve 4’üncü aşama değimiz aşamalardır. Aşama 3 hastalık yerel ileri dediğimiz, kanserin olduğu yerden azıcık daha komşu dokulara girmiş ve lenf nodlarını yakalamış halidir. Aşama 4 ise uzak uzuv metastazı yapmış kemik, karşı akciğer, böbrek üstü bezleri, beyin ve karaciğere metastaz yapmış halidir. Bu belirtilen bölgeler akciğer kanserinin en sık yayılım yaptığı yerlerdir. Hastaya böyle bir tanı konduğunda izlenecek rehabilitasyon yolu şöyledir. Şayet 3’üncü ve 4’üncü aşama tespit edilmişse burada hücre tipi çok ehemmiyetlidir. Hücre tipinde adenokarsinom dediğimiz hücre tipi çıkmışsa bunlarda bazı genetik testler yapılarak maksada müteveccih rehabilitasyonlar yapılabilir. Minik hücreli dışı alt grup ların dan  Adenokarsinom ve Skuamöz hücreli kanserlerde  genetik testler sonrası yapılan rehabilitasyonlar nokta atışlı rehabilitasyonlardır. Diğer hücre tiplerinde de maksada müteveccih rehabilitasyonlara başlanmıştır ama adenokanser kadar değil. Kemoterapi alınabiliyor ve yerine göre misalin beyinde metastaz varsa radyoterapi uygulanabiliyor veya göğüs kafesi içinde radyoterapi uygulanarak akciğer kanseri safhası gerileyebiliyor. Yeniden lenf bezinden dolayı aşama 3’e girmiş bir kanserde rehabilitasyondan sonra özellikle bir lenf bezi tutulumu varsa orada onun yine safhalanarak evvelden urun olduğu yerin kemoterapi ya da radyoterapiden sonra yok olduğunu görebiliyoruz. O zaman operasyon kaderimiz doğuyor. Ama bir istasyon olduğu zaman cerrahi kaderimiz yüksek. Şayet bir istasyondan fazla tutulum varsa galibiyet uğru düşüktür cerrahi seçilmiş hastalarda gündeme gelebilir. Tüm bu muayeneler dikkatle ve titizlikle araştırıldıktan sonra hastanın gidişatı uygunsa multidisipliner bir yaklaşımla rehabilitasyon tasarlanır.” biçiminde konuştu

Hastanın moral ve motivasyonu rehabilitasyonu etkiliyor.

Hastalığın ve rehabilitasyonun seyrinde moral ve motivasyonun büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat toplayan Dr. Demirhan, ”İleri aşama akciğer kanseri hadiselerinde gerileme olduğunu gözlemliyoruz ancak hastalık yok hasta var anlamını unutmamak gerekir. Ur da insanlar gibidir. Aynı kanser cinsi değişik insanlarda değişik seyir gösterebilir. Bazısı çok saldırgan ve asabi izlerken bazısı da çok yavaş ve istikrarlı izler. O surattan rehabilitasyondan hiçbir zaman bırakmamak gerekli, kısmetim yok diye düşünüp moral bozmamak gerekli. İnsanların katlanması gerekir bu hastalığa.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN