Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %-0,80
 • EURO
  %-0,78
 • ALTIN
  %-0,06
 • BIST
  %-0,35
Ağız kuruluğu neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Ağız kuruluğu neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Bir Haylimizin başına gelen ağız kuruluğu, kolay bir problem olarak görülüp geçiştirilen bir mesele olsa da. Ağız kuruluğunun arkasında uyuyan pek çok neden olabilir. Şeker hastalığı da bu nedenlerden biri. Bu nedenler arasında sizin için geçerli olabileceğinden şüphelendiğiniz bir madde var ise hemen bir uzmana görünmeniz sizin için iyi olacaktır. İşte ağız kuruluğunun sebepleri! Şeker […]

Bir Haylimizin başına gelen ağız kuruluğu, kolay bir problem olarak görülüp geçiştirilen bir mesele olsa da. Ağız kuruluğunun arkasında uyuyan pek çok neden olabilir. Şeker hastalığı da bu nedenlerden biri. Bu nedenler arasında sizin için geçerli olabileceğinden şüphelendiğiniz bir madde var ise hemen bir uzmana görünmeniz sizin için iyi olacaktır. İşte ağız kuruluğunun sebepleri!

Şeker hastalığı

Ağız kuruluğu diyabet hastalarının sık sık karşılaştığı bir meseledir. Şeker hastası olmadığınız halde ağız kuruluğu yaşıyorsanız şeker hastalığınız hudutta olabilir. Böyle bir vaziyette hekime görünmenizde fayda var.

Karaciğer hastalığıyla ilişkili

Ağız kuruluğu ve karaciğer ilişkisinde bir değişik etmen alkolik karaciğer hastalığıdır. Uzun vakitle fazla içki kullanımı karaciğer zararına neden olarak bu hastalığı doğurur. İlk bulguları arasında genellikle ağız kuruluğu, karında ağrı veya duyarlılık, kilo kaybı, bitkinlik mevcuttur. İçki genellikle ağız kuruluğu bulgusunu makûslaştırır. Siroz başlamadıysa içmeyi vazgeçmek genellikle karaciğerin kendini iyileştirmesini sağlar.

Yanlış soluk alıp vermek

Muhtelif sebeplerden dolayı burundan soluk alıp veremiyor ağız yolunu kullanıyorsanız özellikle geceleri oldukça yoğun bir biçimde ağız kuruluğuna neden olur

Sigara kullanımı

Sigara kullanan bireylerden sık sık ağız kuruluğu yaşadıkları ile alakalı şikâyetler dinleyebilirsiniz. Fazla sigara tüketimi ağız kuruluğunun sebeplerinden olabilir.

Birtakım hastalıklar

Alzheimer, diyabet, kansızlık gibi hastalıklar ağız kuruluğunun oluşmasının arkasında uyuyan hastalıklardan olabilir. Bu nedenle ağız kuruluğu ciddiye alınıp belli hekim tetkiki sualin giderilmesi için koşuldur.

İlaçlar

Tıp dilinde ‘kserostomi‘ olarak adlandırılan ağız kuruluğu, tükürük salgısının ağızda yeteri kadar olmaması gidişatıdır. Kemoterapi ilaçları, surata veya boyna alınan ışın rehabilitasyonu da ağız kuruluğuna yol açabilir.

Stres

Asap sistemiyle doğrudan ilgili olan tükürük imali, endişe panik gibi vaziyetlerde ortadan yok olur. Bu da ağız kuruluğuna yol açar. 

Susuzluk

Bedenin lüzumu olan su ölçüyü karşılanmadığında ağız kuruluğuna neden olur.

Operasyon

Şayet operasyondan yeni çıkmışsanız bir zaman ağız kuruluğu yaşayabilmeniz muhtemel.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN